Tankování pohonných hmot – co vás překvapí?

Dnes je tankování naprostou samozřejmostí. Bez něho se jednoduše neobejdeme, jelikož zkrátka a jednoduše je velká většina automobilů na naftu, nebo na benzin. A pokud má prázdnou nádrž, jednoduše nikam nedojedeme. Pokud je pro vás tankování něco skutečně běžného, podívejte se s námi na několik zajímavých faktů, které možná neznáte, ale které vás také zcela určitě překvapí.

Benzinová pumpa s obsluhou byla samozřejmostí, dnes je inovací

Pokud jste starší generace, jistě si ještě pamatujete na to, jak jste přijeli k benzinové pumpě, u které stála obsluha, která vám přesně natankovala to, kolik paliva jste chtěli a jaké palivo jste chtěli. Důvody, proč u benzinových pump byla obsluha, byly hned dva. Ten první byl spojený s minulým režimem a s tím, že bylo třeba budovat pracovní místa. I proto vznikla třeba právě taková, kdy úkolem čerpadlářů bylo obsloužit jednotlivé motoristy. Nezapomínejme však na to, že druhým důvodem bylo i to, že dané tankovací stojany a pistole nebyly tak bezpečné, jako je tomu v současné době. Je tedy jasné, že důvodem obsluhy na benzinových pumpách bylo také to, aby byla zajištěna maximální možná bezpečnost při manipulaci s palivem.

I dnes ale může benzinová pumpa s obsluhou existovat. Musíme ale říci, že důvodem není ani tak umělá zaměstnanost nebo bezpečnost, ale spíše snaha nabídnout zákazníkům něco navíc. I proto dnes obsluhu najdeme jenom spíše u těch lepších a logicky i dražších čerpacích stanic.

Bezpečnost se stále vyvíjí

Podívejme se společně také na bezpečnost tankování. Je jasné, že výpary benzinu jsou hořlavé a tak se samotní motoristé musí chovat obezřetně. V tomto případě problém jednoduše eliminovat nelze. Na druhou stranu však musíme podotknout, že nové bezpečnostní prvky se stále objevují. O jaké se jedná? Pokud budete brát pistoli ze stojanu a omylem zmáčknete páčku pro tankování paliva, není třeba se ničeho obávat, jelikož bezpečnostní systém je konstruovaný tak, aby nedošlo k tomu, že by snad pohonná hmota vytekla.

Druhý bezpečnostní prvek je spojený také s tím, když řidič zapomene tankovací pistoly ve voze. Pokud si myslíte, že je to něco unikátního, podívejte se na Youtube a zjistíte, že je to něco zcela běžného. Podobných videí ale bude stále méně. Proč? Jelikož nový bezpečnostní prvek nabídne pojistku, kdy v případě odjezdu s pistolí ve stojanu dojde k tomu, že se pistole jak oddělí od hadice, tak dojde i k tomu, že bude zablokováno unikání paliva z hadice.

Přelít nádrž nejde

Čeho se při tankování také není třeba obávat, to je situace, kdy byste takzvaně přelili hadici. Zde samozřejmě musíme být konkrétnější a říci, že pistoli je třeba mít v nádrži skutečně správně a na doraz. Pokud toto splníte, můžete si být jisti, že v tankovací pistoli je pojistka, která sama hlídá hladinu pohonné hmoty v nádrži. Pokud se nádrž začne plnit a blížit se k plnému stavu, dojde k tomu, že pistole takzvaně vypne. Tedy že dojde k tomu, kdy můžete nechat zmáčknutou páčku až na doraz, ale z pistole nic neteče. Obojí se stane jak v případě, kdy páčku tankování sami zajistíte, tak i v případě, kdy dojde k tomu, že ji budete držet. Jakmile pojistka sepne, palivo přestane téct.

Zde samozřejmě musíme zmínit to, že pokud hadici lehce vytáhnete ven a budete palivo dávkovat velmi pomalu, bez problémů se vám do nádrže může vejít třeba i nějaký ten litr navíc. Je to ale poměrně nebezpečné. V nádrži by měl zůstat volný prostor, třeba i s ohledem na změnu fyzikálních vlastností paliva. Některé vozy jsou dokonce tak vyspělé, že když nádrž doslova přetéká, tak nenastartujete. V takovém případě musíte pár litrů zase odčerpat.

Na jaké straně je víčko nádrže?

Věčný problém celé řady lidí, který se může změnit v noční můru ve chvíli, kdy dojde k tomu, že ke stojanu najedou špatně a následně musí s vozem několikrát popojet, nebo složitě tahat hadici. Pokud i vy máte s tímto problém, je dobré na to pamatovat a dobře se soustředit, kde je víčko vaší nádrže. Dnes je u většiny vozů vzadu, což můžete považovat za naprostou samozřejmost. Co ale hraje hlavní roli, to je otázka, zda je vpravo, nebo vlevo. V tomto ohledu musíme říci, že roli má na tomto umístění hlavně automobilka a typ vašeho vozu. Pokud chcete drobnou nápovědu, tak musíme říci, že většina evropských automobilek má víčko nádrže umístěné vpravo, tedy na straně spolujezdce. Korejské automobilky, jako je například Hyundai nebo Kia však mají víčko nádrže umístěné na druhé straně. Tedy na straně řidiče.

Špatně natankovat mohou jenom majitelé dieselů

Volba pistole může být poměrně velkým problémem, a to zvláště v případě, kdy nejezdíte jenom s jedním vozem a často střídáte jednotlivé druhy pohonů. Pokud se spletete, nejenom že nikam neodjedete, ale pro váš motor to může znamenat nutnost poměrně drahé opravy. Výhodu zde mají majitelé benzinových vozů, jelikož ti špatně nenatankují. Z jakého důvodu? Je to dáno tím, že tankovací pistole dnes mají dvě velikosti, benzinová je menší a naftová je větší. A tomu u moderních aut odpovídají také velikostí samotného ústí nádrží. Pokud máte automobil na benzín, jednoduše se vám nemůže povést do něho nacpat tankovací pistoli.

A co dělat, pokud jste majitelé dieselu a natankujete benzin? Nestartujte, neodjíždějte a volejte servis a odtahovou službu. Pokud je palivo jenom v nádrži, obvykle ho stačí odčerpat, nádrž důkladně vyčistit a problém je vyřešen. Když do vozu natankujete jenom pár deci, stačí dotankovat nádrž správným palivem a problémů se není třeba obávat.

Tankování pohonných hmot – co vás překvapí?
Jak se článek líbíl?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
CLOSE
CLOSE