Projekt Drive Me se opět posouvá kupředu

Spoluprací na koncepci autonomního řízené osobních automobilů se nyní pochlubil výrobce vozů Volvo. Projekt se nazývá Drive Me a spojuje automobilku Volvo se společností Autoliv, která se zaměřuje na aktivní a pasivní prvky zajišťující bezpečnost v automobilech. Autoliv je švédsko-americkou firmou, jež uvedené prvky nejenom vyvíjí, ale také vyrábí.

Do dvou let dojde k silničním testům

Zmínky o tomto projektu se objevily už na konci roku 2013, kdy došlo k jeho zahájení. Nyní, po dvou letech spolupráce už jsou k dispozici první dobré výsledky. Proto švédská značka Volvo oznámila svým zákazníkům, že už během roku 2017 by mohla na švédských silnicích jezdit první stovka vozů s autonomním řízením. Zatím půjde o testování, ke kterému byly vybrány některé silnice kolem švédského Göteborgu.

Zkoušky při cestách na krátké vzdálenosti

Podle zpráv automobilky půjde o vozy, které provozují lidé a rodiny, jež v dané oblasti dojíždějí do zaměstnání škol atd. Zkrátka ti, jež svoje vozy využívají hlavně pro dopravu na krátké vzdálenosti. Jedná se o každodenní využití aut. Přitom projekt Drive Me zajistí, že autonomně řízené vozy budou vůbec poprvé prověřeny v ostrém silničním provozu.

Přínos v podobě snížení počtu nehod

Spolupráce Volva a Autoliv má nyní dále pokračovat. Dojde i k výměně odborníků, kteří se zabývají vývojem aktivních bezpečnostních systémů a jejich praktickou aplikací. Na koncepci se podílí i další subjekty, a to i ze státní správy. Do projektu Drive Me je zapojeno švédské ministerstvo dopravy nebo švédský dopravní úřad, ale také Vysoká škola technická v Chalmers. Celý projekt by měl přinést konkrétní praktické výsledky, například v podobě minimalizace kolon nebo úspornější jízdě. Tím nejdůležitějším přínosem by ovšem měla být snaha snížit počet dopravních nehod.

Projekt Drive Me se opět posouvá kupředu
Jak se článek líbíl?
CLOSE
CLOSE
„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich