Příprava vozu na jaro – na co se zaměřit?

Jaro již pomalu ale jistě začíná. Sníh najdete jenom v horských oblastech, a pokud jde o silnice, námrazu není nutné čekat téměř kdekoliv. A když se podíváte také na teploty, je jasně vidět, že stoupají. A to je jasná informace, která jenom potvrzuje to, že jaro se nezadržitelně blíží. Pro vás motoristy to znamená také jednu povinnost, kterou je příprava vozu na toto období. Co udělat a co nezapomenout?

Přezutí pneumatik jako základ

Termín, ke kterému nemusíte mít zimní pneumatiky, je prvního dubna. V tento den je již můžete přezout na pneumatiky letní. Je to z důvodu, že vzhledem k vyšším teplotám nabídnou také lepší vlastnosti, pokud jde o přilnavost a držení jízdní stopy. Tako nezapomínejme na to, že zimní pneu se ve vysokých teplotách více sjíždění. I to je důvod, proč tento krok přípravy svého vozu na jaro rozhodně nepodceňovat a věnovat mu dostatek času.

Zkontrolujte a nabijte baterii

Během zimních měsíců dostala výrazně zabrat, což znamená, že nemusí být v úplně dokonalé kondici. Je vhodné ji zkontrolovat, zda má stále takovou kapacitu, kterou je možné označit jako ideální. Pokud ne, je vhodné popřemýšlet o výměně. Zvláště, pokud auto potřebujete, není vhodné riskovat, že nenastartujte. Také je dobré baterii nechat nabít, což je krok, který ve většině případů může postačit k tomu, aby jaro, i následné léto zvládla. V podzimních dnech však už o výměně skutečně uvažujte.

Zkontrolujte chladicí systém

Ten během zimy není zase až tak zatěžován. A tak pokud něco nefunguje tak, jak má, poznáte to až v teplejších dnech. Doporučíme vám zkontrolovat veškeré spoje, stejně jako je vhodné zaměřit se také na to, zda nedochází k úniku. Zcela pochopitelně nezapomeňte také na dolití chladicí kapaliny, což je další nezbytnost. V zimě může postačit menší hladina, ale v teplejších dnech bude spojena s horšími chladicími vlastnostmi a toto není radno riskovat.

Zajistěte si čistý výhled z vozu

Jarní počasí je rizikové hlavně v tom, že se mohou objevovat časté deště. Voda a nečistoty odletující od ostatních vozidel vám znečistí přední sklo. A tak je nutné zajistit si dokonalý výhled z vozu. Prvním krokem je dolití kapaliny do ostřikovačů. Předpokládejme, že zde zbyla ještě nějaká nemrznoucí, která eliminuje případné zamrznutí, pokud se objeví neočekávaný krátkodobý mráz. A tak můžete nádobku na ostřikovač bez obav dolít klasickou letní směsí.

Dále je vhodné zkontrolovat a v případě potřeby také vyměnit stěrače. Ty se v zimě velmi často poškodí. A to jak působením mrazu, tak i tím, že přimrznou a vy se je snažíte odlepit, stejně jako se poškodí tím, že s nimi stíráte hrubé namrzlé sklo. Nic z toho gumičky nevydrží a tak ztrácí účinnost. Vyměňte je za nové a je zajištěn dokonalý výhled z vozů

Auto dokonale umyjte

Během zimy, kdy se silnice solily, neměla pravidelná údržba téměř smysl, jelikož sůl se na karoserii dostala hned druhý den. Nyní, s nástupem jara, už solení v podstatě nehrozí. A to znamená, že je nejvyšší čas na umytí vašeho vozu. A to pečlivě a důkladně, včetně podvozku. Ideální je použít i různé přípravky, nebo postupy. Oblíbený je takzvaný nástřik podvozku, který ho může ochránit před korozí. Na karoserii se zase hodí použití kombinace vosku a leštidla, čímž dosáhnete kombinace ochrany a také krásy.

Zaměřte se na filtr, i klimatizaci

Základem by měla být také výměna kabinového filtru. Jak proto, že se v něm hromadí nečistoty, tak proto, že se v něm mohou nacházet i plísně. Právě vlhké zimní období je pro ně dokonalou dobou, jelikož se ve filtru spolu s nečistotami začnou množit. A vše se následně dostává přímo do interiéru. S výměnou filtru tak získáte nejenom jistotu čerstvého vzduchu, ale i jistotu toho, že vzduch bude proudit mnohem lépe.

Dále nezapomeňte také na klimatizaci. I když ji v prvních jarních týdnech potřebovat nebudete, doba vyšších teplot může přijít znenadání. Proto na ně buďte připraveni. Nejprve zkuste, zda funguje. Pokud nechladí, navštivte servis. Pokud chladí a vše je v pořádku, stačí ji jenom vydezinfikovat. K tomu vám poslouží specielní spreje, které jsou na trhu dostupné za celkem levný peníz.

Zkontrolujte provozní kapaliny

Jistě, podle pokynů z autoškoly to máte dělat pravidelně, před každou jízdnou. Realita je však jiná. A tak vše zkontrolujte alespoň při jarní přípravě vašeho vozu. Dvě kapaliny jsme již zmínili a tak k nim přidáme další. Je to kapalina brzdová, stejně jako kapalina v posilovači řízení. Obě dvě jsou nezbytností. Dolijte je na požadovanou úroveň a máte jistotu, že vás nebude čekat jakýkoliv problém způsobený tím, že systém nebude z tohoto důvodu fungovat.

Zkontrolujte také technický stav vozu

Sníh, mráz, nebo vítr rozhodně nejsou ideální podmínky pro kontrolu vozu. A tak je možné, že jste řadu věcí zanedbali. Nyní je proto pravá chvíle na vizuální kontrolu technického stavu. Zaměřte se hlavně na světla a na to, zda v nich vše svítí tak, jak svítit má. Také se zaměřte na kvalitu brzdových destiček a kotoučů. I toto je kontrola, kterou nepodceňujte.

Vyndejte řetězy, písek i lopatu

Vozíte toto vybavení s sebou, a to pro případ, že byste zapadli? Na jaře už ho potřebovat nebudete a tak je možné vše z vozu vyjmout a uložit do sklepa. Sice to není nezbytnost, ale je to praktičnost. Jak proto, že vám tyto věci nebudou ve voze ubírat místo, tak i z důvodu, že snížíte hmotnost vašeho vozu. I když nepatrně, může se to podepsat na lepší spotřebě vašeho automobilu. Pokud toho najezdíte během roku hodně, nějaká ta koruna se vám rozhodně ušetřit podaří.

Jak se článek líbíl?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
CLOSE
CLOSE