Mercedes inovuje. Přichází nová klimatizace

Boje o chladící médium v klimatizačních jednotkách nyní končí. O co jde? Výrobce automobilů Mercedes-Benz dlouhé měsíce nechtěl používat do klimatizačních jednotek svých vozů chladivo s názvem R123yf, navzdory tomu, že to přikazuje legislativa. Obával se totiž o bezpečnost. Jeho konstruktéři upozorňují na riziko vzniku požáru. Nyní je ale spor vyřešen. Mercedes-Benz přichází s novou klimatizační jednotkou, která využívá jako náplň oxid uhličitý, tedy CO2.

Kdy se nové jednotky objeví na trhu?

Automobilka Mercedes-Benz počítá s jejich uvedením do provozu v roce 2017, a to u svých modelů ve třídě E a S. V současnosti výrobce zdůrazňuje, že vývoj nové jednotky byl velice rychlý. Navzdory tomu ale jednotka dokáže splnit i ta nejnáročnější kritéria z oblasti bezpečnosti. Zároveň i ve všech ohledech vyhovuje nárokům na ochranu životního prostředí.

Vyšší tlak je nevýhodou

V osobních vozech se dosud nikdy neobjevily klimatizační jednotky s chladicím médiem v podobě oxidu uhličitého. Jejich hlavní nevýhodou byla, že potřebují speciální konstrukci danou odlišným tlakem. Od roku 2017 má být zakázáno stávající chladicí médium s názvem R134a, které má negativní dopady na životní prostředí. Napomáhá l globálnímu oteplování, a proto ho výrobci vylučují z procesu chlazení.

Opatření omezují rizika požáru

Nové chlazení s CO2 využívá desetinásobný tlak proti tomu stávajícímu, což je nutné zohlednit v konstrukci jednotky. Výrobci se to podařilo. Výsledkem práce inženýrů je jednotka, jejíž prvky už vyhovují standardům daným normami DIN. Tím pádem se otevírá cesta k jejímu využití i pro další výrobce. Ovšem nasazení nových jednotek nebude tak rychlé, jak by výrobce chtěl. Proto se pravděpodobně částečnému nasazení nenáviděného chladiva R1234yf nevyhne. U svých vozů tedy alespoň vytváří opatření, která minimalizují možnost vznícení chladiva.

Mercedes inovuje. Přichází nová klimatizace
Jak se článek líbíl?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
CLOSE
CLOSE
„Proti blbosti i bohové bojují marně.“ Jan Werich