Do Německa starším vozem? Zatím ještě ano!

Jako by nestačilo, že je v plánu zpoplatnění dosud bezplatných německých dálnic. Je sice pravdou, že tento plán se aktuálně odsouvá, ale rozhodně se dá očekávat, že dříve nebo později vše v platnost vejde. To ale nemusí být jediným problémem, který se dotkne právě cestování po Německu. Budeme-li konkrétní, je v plánu zakazovat vjezdy do některých měst. A důvody? Ty jsou samozřejmě více než jasné. Je zde jasně viditelná snaha o to, zlepšit ovzduší. Hlavním důvodem tohoto omezení je určitě to, že byly v daných městech porušovány evropské limity právě o koncentraci oxidu dusíku v ovzduší. Celkově se tento problém týkal 29 měst.

Jaká auta se do měst nemusí dostat?

Pokud to vezmeme jednoduše, mělo by se jednat o všechny starší automobily, které využívají dieselové motory. Právě ty jsou dle posledních výzkumů největšími znečišťovateli. A tak je jasné, že se města jako Berlín, Mnichov, Frankfurt a mnohé další snaží proti tomuto problému aktivně bojovat a aktivně vystupovat. A to i tímto opatřením. Především proto, že i když naftový motor může splňovat určité normy označované jako „Euro“, neznamená to, že produkuje stejně plynů a škodlivin, jako benzinový motor. V praxi to může znamenat, že naftový motor v segmentu Euro 6 je škodlivější, než benzinový spadající do třídy Euro 5.

Současný systém nevyhovuje

V souvislosti s některými jmenovanými městy to však rozhodně není nic nového. Řada z nich totiž využívá systém tří barev. Tedy barvy jako zelená, žlutá a červená. Ty jasně vymezují, jaké auto může kam zajet. Současné plánované omezení by mělo být ještě výrazně omezující a mělo počítat s nutností pořídit si takzvanou emisní nálepku. A ta by měla být dle aktuálních návrhů dostupná jenom těm naftovým motorům a automobilům, které splňují již poměrně přísnou normu Euro 6. Pokud ji nebudou mít, do řady měst se nemusí vůbec dostat.

Do Německa starším vozem? Zatím ještě ano!
Jak se článek líbíl?
CLOSE
CLOSE
„Tragédie žen spočívá v tom, že se každá nakonec podobá své matce.“ Oscar Wilde